Башловка

Коли я вперше познайомився з правозахисником Анатолієм Башловкою, перша його фраза звучала так: "У своєму бажанні жити в цивілізованій європейській країні ми дійшли до точки неповернення". Недавно я запропонував йому дати інтерв'ю нашій газеті. Відразу уточнив, що це буде безкоштовно, адже він допомагає моїм друзям з ДШВ батальйона "Айдар".


Що Ви можете сказати про недавній суд над бійцями «Айдар»?

По чому видно було, що це спланований акт по дискредитації батальйону? Ні правових підстав, ні підготовка документів не були на належному рівні, щоб можна було їх у чомусь звинувачувати. На мою думку, все було зроблено з метою дискредитації. Але не вийшло.
Ви були одним з активістів Майдану. Ви продовжуєте бути активним в той час, коли багато інших учасників Майдану стали пасивними. Яка зараз Ваша політична ніша? Чим ви займаєтеся під час поточної передвиборчої кампанії?

Ми розуміємо, що сьогоднішні вибори - це фейк. Не змінилася система виборів, не відбулася люстрація. Президент не виконав обіцянок щодо люстрації, значить вигідно, щоб залишилися ті ж люди, ті ж способи впливу. Я навожу приклад визначення «шизофренія»: це коли людина робить однакові вчинки, очікуючи різних результатів. Якщо ми залишаємо систему тією ж, результат виходить все той же. Нічого не зміниться. Ми пішли в політику партією «Громадянський рух України», в якій я перший у списку, щоб висміяти ущербність системи і говорити те, про що всі інші мовчать. У нас ні з ким немає ніяких угод, домовленостей, ми просто говоримо людям правду, і люди хочуть почути правду. У суспільстві, в якому відсутній добробут, держава повинна хоча б забезпечити справедливість. Ми йдемо на вибори, щоб забезпечити справедливість. І навіть поза політикою ми доводимо, що можемо як громадські активісти, зібравшись разом, вирішувати ті проблеми, які необхідно, навіть без депутатського мандата. У цій партії зібралися люди, які були разом, які брали участь в Майдані, і розуміють один одного з півслова.
Експерти стверджують, що ці вибори будуть не тільки достроковими, а й обрані депутати не довго протримаються при владі - за найоптимістичнішими прогнозами, максимум рік.
Я думаю, фізично склад парламенту протримається ще менше, якщо туди пройдуть ті ж люди, які були в старому парламенті і голосували за закони 16 числа. У мене є дуже велика підозра, що їх почнуть просто фізично усувати. Тому що в суспільстві немає основного принципу - справедливості. І суспільство не забуває того, що відбувалося. Коли ми бачимо, що в парламент йдуть Ківалов, Шуфрич, Рудьковський та інші одіозні особистості, які і несуть відповідальність за те, що відбувалося в країні, то виникає питання: вони туди пройдуть? Суспільство було ошукано. Я думаю, що сміттєві баки будуть приготовлені не тільки для представників старої влади, а й нової, бо кредит довіри з кожним днем зменшується. Я думаю, що сміттєві баки для них вже теж готові.
ЗМІ повідомляють, що західні інвестори пожурили Порошенко за непрозорість української влади. Ви могли б це прокоментувати?

Те що у нас сталося було питанням часу. Наш парламент не відображає всі прошарки суспільства. Якщо не змінити систему, щоб парламент був репрезентативним, то ця хвороба її підірве. Диктаторська вертикаль влади побудована Кучмою не працює, тому що потрібна фанатична віра людей. Коли люди зрозуміють, що вони співучасники управління країною, тоді ми зможемо перемогти корупцію.

Щоб б Ви хотіли сказати читачам газети «ЯЗИЧNИК»?

Держава тримається на 3-х стовпах: безпека громадянина, доступ до справедливого суду, адекватно працююча фінансово-банківська система. У випадку України держава не може забезпечити все це. Як можна швидкими засобами забезпечити безпеку громадянина? Вільний обіг зброї може зняти ту напругу, яка є в суспільстві. Тому що зброя є у всіх, кому вона не потрібно, а у чесних громадян її немає. Вільний обіг зброї зменшить навантаження на систему, зменшиться необхідність в великій кількості правоохоронців. Україна входить до числа країн з найбільшою кількістю міліціонерів на душу населення.

Наступне питання: доступ до справедливого суду. Ми бачимо, що ні в який спосіб людина не може його отримати. Справедливий суд ми отримаємо, коли зможемо об'єднати прецедентне право і кваліфіковану систему, яка у нас є, і коли рішення суду будуть прогнозовані. Це робиться дуже просто, якщо буде справжнє рішення Верховного суду, в якому, в принципі, залишилися фахівці. Вони виносять рішення суду - і це рішення виконується всіма іншими. Тоді ми з вами розуміємо, що існує закон, який виконується. І так ми приходимо до справедливості. Так ми зменшуємо навантаження на судову систему, бо кількість суддів у нас теж найбільша відносно кількості людей. Якщо людина розуміє перспективу суду, вона йде до юриста, адвоката, який пояснює їй: потрібно судиться чи ні. Це вже не як російська рулетка. Таким чином зменшується навантаження на бюджет. І людина розуміє що, щоб не сталося в країні, вона зможе отримати справедливе рішення.
Реформування фінансово-банківської системи. Через те що держава не брала участі у фінансово-банківській системі багато людей, які брали кредити, виявилися обдуреними. Фінансово-банківська система в такому вигляді як вона є просто паразитує на суспільстві. В наслідок того,  що держава веде неправильну монетарну політику, зруйновані підприємства.

Нормальне функціонування цих трьох стовпів дасть нам функціонуючу державу. Якщо цього не зробити, латання, яке зараз відбувається, ні до чого не приведуть.